czwartek, 30 kwietnia 2015

Wykłady czyli człowiek uczy się całe życie :)

źródło

Środek dziecięcego pokoju. Tablica. W jednej małej dłoni kreda, w drugiej wskaźnik. Rodzice usadzeni naprzeciwko. Trwa wykład prowadzony przez Fiołka. My - uczymy się przez całe życie. Dziś - jak postrzegać świat oczami dziecka :)

O samochodach:
Mamy taki patyk łączący koła, ona nazywa się oś. A silnik wprawia koła w ruch dmuchając na nie powietrzem.

O rowerach:
Koła roweru poruszają się dzięki kołu zębowanemu.

O prysznicu:
Woda leci wężem do końcówki. A jak? Energicznie! Czyli tak siup! i już (na dodatkowe pytanie zadane przez nas skąd się woda bierze? uzyskaliśmy oczywistą odpowiedź: z kranu).

Sic! :)

czwartek, 23 kwietnia 2015

"Witam cię kartek szelestem [...]" czyli o książkach po prostu

Witam cię kartek szelestem,
Tytułem na pierwszej stronie
witam!
Bo po to przecież jestem,
Żebyś mnie ujął w dłonie
I czytał!

(Edward Szymański, Książka)

Dziś - by odnotować pomiędzy sprawami dnia codziennego, iż książka ma swój dzień - opowiedziałam o nim Fiołkowi w drodze do biblioteki. Oddałyśmy jedną książkę, wyszłyśmy z czterema, bo moje dziecię ładnie uśmiechnęło się do pana bibliotekarza i limit przestał być limitem :)

Na Fiołkowych półkach także książek przybywa. Cieszy to niezmiernie zarówno Nas jako rodziców, jak i właścicielkę tych wszystkich tytułów. Mnie dodatkowo cieszy fakt, że nie są to książki grzecznie stojące na wyznaczonym im miejscu, ale wędrujące. Po całym mieszkaniu, a czasem także poza nim. Zbierane na sen na półkę pod koniec dnia tylko po to, by wiadomo było skąd je zabrać na kolejną wędrówkę.

Takie są Fiołka książkowe nowości:


sobota, 18 kwietnia 2015

Przygody przedszkolaka czyli Renata Piątkowska podpowiada, że "Na wszystko jest sposób"

Sama niewiele przygód przedszkolnych czy wczesnoszkolnych pamiętam. Szkoda. Pomyślałam jednak, że kiedy Fiołek zawita w szkolne mury i zacznie przeżywać swoje przygody bez Mamy i Taty w tle, ja zacznę jej opowieści spisywać, jeśli Ona zechce się nimi ze mną podzielić. Kto wie, może wyjdzie Nam z nich książka podobna do tej, o której dziś kilka słów napiszę? :)


Renata Piątkowska, Na wszystko jest sposób, ilustrował Artur Gulewicz, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2013.

Pod tym jakże wymownym tytułem kryje się dziesięć zabawnych, interesujących i mądrych opowiadań, których bohaterem jest rezolutny przedszkolak Piotruś, wyróżniający się ciekawym spojrzeniem na świat i bujną wyobraźnią. I który przekonuje się, że naprawdę na wszystko jest sposób. Czasem rozwiązanie przychodzi od razu, czasem w jego poszukiwaniu trzeba się wykazać odwagą, a czasem pójść na kompromis. A razem z głównym bohaterem także mały czytelnik dowie się, że jest sposób na sąsiadkę, która tylko wygląda jak czarownica, na brak zgody mamy, by mieć w domu węża, na cienie czające się w pokoju, gdy sen nie nadchodzi, na oswojenie Jędzy czy na gorzkie lekarstwo, które czasem trzeba wypić. Opowiadania Renaty Piątkowskiej uczą także między innymi, że nie można sądzić nikogo po pozorach, że trzeba doceniać starania innych, nie wyrządzać krzywdy zwierzętom, starać się rozwiązywać kłótnie pokojowo oraz ze śmiałością spoglądać przed siebie.

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Kot Simona (Simon's Cat)

Znacie kota Simona? My poznałyśmy go dzięki TYM animacjom i bardzo polubiłyśmy. A ostatnio odkryłyśmy, że istnieje także papierowa wersja przygód owego kota bez imienia, ale za to z mnóstwem pomysłów. I tak oto na Fiołkowej półce zagościł zbiór historyjek o kocie Simona sygnowany numerem trzy :)


Simon Tofield, Kot Simona i kociokwik, tytuł oryginału: Simon's Cat 3, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2011.

wtorek, 7 kwietnia 2015

Niedźwiedź, niedźwiadek, miś czyli krótki przegląd misiowych tytułów

Dzisiejszy wpis poświęcę książkom z misiem w roli głównej. Kilka z nich już stoi na Fiołkowej półce, w kilka jeszcze trzeba będzie się zaopatrzyć, każda jedna myślę darzona będzie sympatią. Zaczynamy :)

Kubuś Puchatek
to postać stworzona przez Alana Alexandra Milne'a, a narysowana przez Ernesta Howarda Sheparda; pierwsze wydanie książki, której stał się bohaterem ukazało się w 1926 roku; najstarszym i najbardziej popularnym tłumaczeniem na język polski jest to Ireny Tuwim. Tytuły: Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka. Pisałam o nich TU


Paddington 
to z kolei fikcyjna postać niedźwiadka powołana do życia przez Michaela Bonda. Ów miś z Peru stał się bohaterem wielu książek dla dzieci (z ilustracjami Peggy Fortnum). Wybrane tytuły: Miś zwany Paddington, Jeszcze o Paddingtonie, Paddington daje sobie radę, Paddington za granicą, Nowe przygody Paddingtona, Paddington na wycieczce, Paddington ma rację.

źródło obrazka