poniedziałek, 9 marca 2015

Kreskówka kreskówce nierówna czyli o tym, jakie bajki ogląda Fiołek

Nie należę do grona rodziców demonizujących telewizję. Fiołek spędza czas przed telewizorem, ale... Właśnie. Ale mam nad tym kontrolę. Mając możliwość zaprogramowania konkretnych programów korzystam z tej opcji i rano wybieram dla Fiołka kilka bajek, które obejrzy w ciągu dnia. Jeśli miałabym podliczyć ile tego czasu moje Dziecko spędza przed szklanym ekranem, wyszło by coś około dwóch godzin, nie ciągiem, rzecz jasna. Jest to według mnie dobre rozwiązanie z kilku powodów. Fiołek nie przychodzi do mnie z oczami kota ze Shreka i nie prosi o włączenie czegoś w telewizji, ja mam w trakcie jej telewizyjnego czasu moment, by zrobić coś dla siebie lub w domu. Mam - wspomniany już - wpływ na to ile i co ogląda. Bo jeśli Rodzic wybierze mądrze oraz poświęci trochę czasu na obserwację własnego Dziecka - oglądanie kreskówek stanie się dla Malucha nie tylko przyjemnością, ale i możliwością nauki. I tu dochodzimy do sedna wpisu, czyli listy bajek, na jakie Fiołkowi pozwalam, a które ona jednocześnie bardzo lubi.

Obecnie są to:

źródło

Bali to przygody rezolutnego i uśmiechniętego przedszkolaka. W każdym odcinku spotykają go niezwykłe przygody w zwyczajnym - zdawało by się - świecie. Żadne z jego pytań nie pozostaje bez odpowiedzi, a każdy kolejny dzień jest okazją, by ćwiczyć wyobraźnię, dzięki której Bali, ale i każde dziecko, może przenieść się w jemu tylko znany, niesamowity świat. Bajka zdecydowanie pobudza ciekawość.


źródło

Dora poznaje świat to przygody dziewczynki i jej przyjaciela, małpki Butka. Każdy odcinek przynosi inną opowieść oraz nowy zestaw słów w języku polskim, ale przede wszystkim angielskim. Dora bowiem to bajka z której nasze pociechy mogą nauczyć się podstaw języka angielskiego poprzez powtarzanie ze słuchu. Konstrukcja końcówki każdego odcinka pozwala sprawdzić, co Dziecko z bajki zapamiętało w szczególności. Oglądanie Dory przynosi także trochę ruchu dzięki niektórym zadaniom od Dory.

źródło

Baranek Shaun jest głównym bohaterem plastelinowej animacji pod tym samym tytułem, przeżywający na farmie wiele niezwykłych, jak na owcę, przygód :) Ten bystry i bardzo sympatyczny zwierzak przewodzi całemu stadu, które dzięki jego pomysłowości nigdy się nie nudzi. Serial daje mnóstwo śmiechu nie tylko Dzieciom.

źródło

Bohaterami Stacyjkowa są trzy małe lokomotywy: dwie spalinowe (Wilson i Bruno) oraz jedna elektryczna (Koko). W każdym odcinku uczą się one zasad grzecznego zachowania, poznają nowe obowiązki, dowiadują się ciekawych rzeczy, ale przede wszystkim mają mnóstwo zabawy. Animacja ukazuje także wartość przyjaźni, która często jest nie do przecenienia.

Mogę także polecić kilka tytułów, które obecnie nie są emitowane na żadnym z dostępnych Nam kanałów, ale jeśli będą powtarzane zapewne po nie sięgnę, bo już je znam i cenię:

źródło

Pinky Dinky Doo to różowowłosa dziewczynka z bardzo bujną wyobraźnią, która swojego brata Tomcia oraz wszystkie Dzieci wprowadza w świat słów, często dość skomplikowanych. Słowa te jednak dzięki jej historyjkom stają się dla młodego widza zrozumiałe, a podczas uczestniczenia w wymyślanych przez Pinky na koniec każdego odcinka grach - utrwalane. Przy okazji tej kreskówki wspomnę także, że na równi ze stroną edukacyjną postawić należało by także stronę estetyczną, bo animacja ta jest naprawdę oryginalna, pomysłowa i cieszy oko.

źródło

Kot Prot na wszystko odpowie w lot to serial animowany powstały na podstawie książki Theodora Seussa Geisela pod tytułem Kot Prot. Jego bohaterem jest figlarny, ale sympatyczny kot oraz dwójka dzieci: Hania i Jaś. W swoim Kotoprotomobilu Prot zabiera dzieci w przeróżne miejsca. Dzięki temu młody widz pozna szeroko pojęty świat przyrody: dno oceanu, zwierzęta w tropikalnym lesie albo plażę, przeróżne zjawiska czy prawa rządzące planetą. Z kotem Protem nie sposób się nudzić. Kreskówka wyróżnia się znów ciekawą animacją i ma zdecydowany walor edukacyjny.

źródło

Wspaniałe zwierzaki to świnka morska Linny, kaczuszka Ming Ming i żółw Tuck - mieszkańcy przedszkola. Kiedy jednak dzieci rozejdą się do domów - zmieniają się one w ekipę ratunkową pomagającą innym zwierzętom. Rozśpiewani bohaterowie swą postawą pokazują jak wiele przyjemności można czerpać z pomagania oraz, że działając w grupie zawsze uda się naleźć wyjście z trudnej sytuacji. A przy okazji przybliżają małym widzom różne zwierzęta, rośliny, opowiadają o różnych kontynentach i krajach oraz panujących tam zwyczajach.

Z klasyki sięgamy po Kubusia Puchatka w odcinkach (wersja z lat 1988-1991), Reksia, Misia Uszatka oraz Filemona, ale tych bajek przybliżać chyba nie muszę :)

A jakie bajki oglądają Wasze dzieci?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za odwiedziny i pozostawiony komentarz :)