poniedziałek, 2 listopada 2015

Świat puzzli czyli układamy na zdrowie (Dwustronna mapa edukacyjna Trefl)

Kiedy mówimy puzzle zwykle pierwszą myślą z nimi związaną, jaka przychodzi nam do głowy jest zabawa. I faktycznie - układanie puzzli przynosi wiele frajdy, szczególnie, gdy zasiada do nich cała rodzina. Ale czy poza zabawą układanie tych wielokształtnych elementów ma jakiś wpływ na rozwój naszego dziecka? Ma i to niemały.

Po pierwsze - uczy koncentracji (a przy okazji cierpliwości) i wspomaga pamięć, a co za tym idzie - uczy myślenia logicznego i przestrzennego. W przyszłości zaś owe elementy będą mieć wpływ na matematyczno-techniczne zdolności naszych pociech.
Po drugie - pobudza kreatywność oraz wpływa na myślenie przyczynowo-skutkowe. Dzieci uczą się dzięki układaniu puzzli podejmowania samodzielnych decyzji oraz, jeśli trzeba, naprawiania błędów.
Po trzecie - taka zabawa ćwiczy małą motorykę, a konkretnie dokładność ruchów i chwytność palców. *

U nas pierwsze puzzle pojawiły się kiedy Fiołek miała niecałe trzy lata. Wtedy wybieraliśmy takie z dużymi elementami, których było stosunkowo niewiele i na których łatwo można było odnaleźć charakterystyczne elementy. Z czasem wielkość pojedynczych części ulegała zmniejszenie, a zwiększała się ich ilość. Teraz wspólnie układamy puzzle złożone z ponad 200 kawałków i choć zwykle odbywa się to z przerwami, takie puzzle nie stwarzają Fiołkowi większych trudności. A jakie puzzle wybieramy? Na większości są postacie znane z bajek: Kubuś Puchatek, Kopciuszek czy Dalmatyńczyki. Zresztą, dzieciom zwykle dedykowane są właśnie takie układanki bajkowe. Muszę jednak przyznać, że dużo większą furorę robią teraz u nas puzzle geograficzne, a już prawdziwym hitem okazały się dwustronne puzzle Mapa Europy firmy Trefl.



Jedna strona to europejskie państwa, ich flagi oraz charakterystyczne dla danego kraju przedmioty, stroje bądź potrawy przedstawione w formie rysunkowej. Znajdziemy na niej holenderski wiatrak, angielski piętrowy autobus, francuskiego muszkietera czy włoską pizzę.




Druga strona to ta sama mapa Europy, ale na niej znajdziemy zdjęcia zwierząt zamieszkujących poszczególne regiony oraz ramkę z zoologicznymi ciekawostkami. Podczas jej układania będzie można przyjrzeć się dostojnemu wilkowi i dowiedzieć na przykład, że na 1 cm2 skóry gronostaja przypada 20000 włosów.




Puzzle zapakowane są w wysokie, tekturowe pudełko. Wykonane są naszym zdaniem solidnie - układane były już wielokrotnie i nadal nie zauważyliśmy na nich ubytków czy odkształceń. Jedynym zastrzeżeniem dla mnie jest strona wizualna wersji rysunkowej, według mnie mogłaby być bardziej dopracowana. Ale to już kwestia gustu, która nie ma wpływu na zabawę czy walory edukacyjne puzzli.

DANE TECHNICZNE **

Trefl Puzzle
Dwustronna mapa edukacyjna
Poznaj kraje Europy, ich mieszkańców i tradycje

Ilość elementów: 200
Wymiary po złożeniu: 68,3 x 48 cm
Rekomendacja wiekowa: 6+
Wyprodukowano w Polsce

Polecamy.

W kolejnym wpisie postaram się przybliżyć Wam oryginalne w formie puzzle Mapa Polski tej samej firmy. Zapraszam już dziś.

* Więcej informacji na temat pozytywnego wpływu zabawy puzzlami na rozwój dziecka znajdziecie chociażby TU
** Informacje zaczerpnięte z opakowania
*** Wpis nie jest wynikiem współpracy z firmą Trefl
 

4 komentarze:

  1. Moje Chłopaki mają więcej cierpliwości do puzzli niż ja. a to ciekawe- bo normalnie wszystkim innym szybko się nudza. Tylko przy puzzlach siedzą dłużej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas jest bardzo podobnie, największe skupienie u Fiołka towarzyszy układaniu puzzli :) I jeszcze budowanie z klocków Lego daje radę. Witam i pozdrawiam.

      Usuń
  2. gdzie można kupić te puzzle?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My nasze zakupiliśmy w Biedronce, ale to było w okolicach końcówki października. Na stronie producenta nie ma ich w sprzedaży. Można spróbować poszukać na stronach aukcyjnych typu Allegro.

      Usuń

Dziękujemy za odwiedziny i pozostawiony komentarz :)