Wrzesień to dla nas szczególny czas, bowiem Fiołek rozpoczęła edukację wczesnoszkolną. Stąd temat dzisiejszego wpisu. Książki o alfabecie pojawiały się u nas już wcześniej, dostosowane do wieku, ale teraz stały się wyjątkowo nieocenioną pomocą w utrwalaniu poznanych wcześniej liter oraz powtarzaniu i zapamiętywaniu wyrazów. Wpis postanowiłam podzielić na trzy części: 1. książki, które posiadamy, 2. książki, które zamierzamy sukcesywnie nabywać oraz 3. pozostałe tytuły, na które udało mi się natrafić, a które być może kogoś z Was zainteresują. Dziś część pierwsza:
POSIADAMY I POLECAMY
Katarzyna Marciniak, Alfabet wśród zwierząt, ilustracje Agnieszka Filipowska, Wilga, Grupa Wydawnicza Foskal, Warszawa
Zwierzęta to niezmiennie jedni z ulubionych bohaterów książek dla Fiołka. Dlatego propozycja od Katarzyny Marciniak to w naszym przypadku strzał w dziesiątkę. Ale nie tylko dlatego. Wiersze jej autorstwa przypadły nam do gustu także ze względu na zawarty w nich humor, ciekawe operowanie słowem oraz ukazanie bohaterów poszczególnych wierszy w bardzo współczesny sposób, w świecie, w którym przecież i naszym dzieciom przyjdzie dorastać. Przeczytamy bowiem w nich o zakochanych w sobie cietrzewiu i cyrance, którym nieobcy jest Facebook, o kotach, które nauczyły się korzystać z Internetu, o mułach ze zmywarką i wronach, które poznały uroki i cienie korzystania z telefonu komórkowego. A także o grającym na dudach dudku, wyśpiewującym arie jeżu, łakomym łosiu i rekinach chodzących do dentysty. W wierszach znajdziemy także przynajmniej kilka trudniejszych wyrazów (tombak, madrygał, ortodonta) czy wplecione przysłowia, które mogą stać się doskonałym przyczynkiem do poszerzania wiedzy i zasobu słownictwa młodych czytelników. W książce nie pominięto liter polskiego alfabetu i choć nie rozpoczynają się od nich nazwy zwierząt, to autorka ułożyła dla nich krótkie, rymowane zdania. Dodatkowym atutem tytułu są ilustracje Agnieszki Filipowskiej - barwne, wesołe i korespondujące z czytanym tekstem.
Łukasz Dębski, Szereg literek bez usterek czyli alfabetociekawostki, ilustracje Anna Kaszuba-Dębska, Papilon, Grupa Wydawnicza Publicat S.A., Poznań 2011
W tej książce uwagę przyciąga już sposób zapisu wierszy. W każdym z nich wyeksponowana została - zarówno duża, jaki i mała - litera będąca główną w wierszu, nie zapomniano także o literach polskiego alfabetu, w tym o dwuznakach. Wśród bohaterów znajdziemy pewnego Ambrożego, który chciał mieć na własność wszystkie literki A, dżdżownicę, która zaraziła stonogę miłością do dżinsów, pogoń kucharza za jajem na Jamajce, koniosłonia lub słoniokonia, wyżła poszukującego w Warszawie pewnego ministerstwa i wiele, wiele innych, równie barwnych postaci. Wiersze Łukasza Dębskiego są niezwykle pomysłowe i dowcipne, pełno w nich "łamańców" językowych, które sprzyjają ćwiczeniu wymowy oraz tajemniczych bądź zabawnych wyrazów i zdań pokazujących, jak zadziwiający i piękny jest nasz język ojczysty. Dzięki nim młodzi czytelnicy przekonają się też, jak świetnie można bawić się słowem. I znów plusem są ilustracje - przyciągające wzrok swoją nietuzinkowością.
Abecadło. Wierszyki o literkach, teksty: Anna Edyk-Psut, ilustracje: Maciej Maćkowiak, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2014
I znów wracamy do zwierząt, bo także w tym zbiorku są one tematem przewodnim. Tę książkę mogę polecić zarówno przedszkolakom, jak i dzieciom uczącym się czytać bądź już czytającym - zawarte w niej wierszyki są bowiem dość krótkie, zapisane czytelną czcionką z wytłuszczoną każdą literką, będącą główną w wierszu. Każdy z nich opatrzony jest swego rodzaju wstępem, w którym w sposób opisowy przedstawiono wygląd poszczególnych liter (dużych drukowanych). Same wiersze, w dużej mierze budowane na zasadzie wyliczanek, pomogą młodym czytelnikom przyswoić wiele wyrazów rozpoczynających się na poszczególne litery alfabetu.
Znamy także (i oczywiście polecamy) propozycje od Wandy Chotomskiej - Kram z literami (książkę opisałam TU) oraz od Grzegorza Kasdepke - Niesforny alfabet (opisany przeze mnie TU)
Zapraszam na kolejne wpisy.
*wszystkie ilustracje pochodzą z omawianych tytułów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękujemy za odwiedziny i pozostawiony komentarz :)